Як подолати післяпологову депресію
- Альона Добролюбова
- 30 лист. 2021 р.
- Читати 3 хв
Кожна шоста жінка, ставши мамою, стикається із післяпологовою депресією. У цій статті спробуємо розібратися у симптомах, а також способах лікування та профілактики депресії у молодих мам.

Зміст
Що таке післяпологова депресія?
Молоді мами часто відчувають себе сумними, збентеженими або стомленими. Більшість жінок переживають ці почуття протягом тижня або двох після пологів. Вони нормальні і зникають через кілька тижнів. Такий стан називають "бебі блюз" і його не варто боятися.
Післяпологова депресія відрізняється від "бебі блюзу" інтенсивністю і тривалістю симптомів. До неї схильні майже 15 відсотків жінок, незалежно від того, стали вони мамами вперше чи народжували до цього. І тільки 15% з них звертаються за професійною допомогою.
Тому важливо розібратися і розповісти іншим жінкам про ознаки післяпологової депресії, про те, як їх розпізнати і де отримати допомогу. Адже ця проблема серйозніша, ніж здається.
Ознаки післяпологової депресії
Післяпологову депресію супроводжують перепади настрою, виснаження і почуття безсилля і відчаю. Інтенсивність цих почуттів ускладнює турботу жінки про дитину та про себе.
Симптоми післяпологової депресії відрізняються у різних жінок і змінюються з часом. Найбільш поширені такі:
Ви багато сумуєте та плачете, інколи без очевидної причини.
Ви втомилися, але не спите.
Ви занадто багато спите.
Ви їсте постійно або ж, навпаки, не цікавитеся їжею взагалі.
У вас виникає незрозумілий біль.
Ви не знаєте, чому ви роздратовані, занепокоєні або злі.
Ваш настрій змінюється часто і раптово.
Ви відчуваєте, що не контролюєте себе.
Вам важко запам'ятати що-небудь.
Вам не вдається зосередитися або прийняти прості рішення.
Ви втратили інтерес до речей, якими ви раніше насолоджувалися.
Ви відчуваєте себе відстороненою від дитини і дивуєтеся, чому материнство не тішить вас так, як ви очікували.
Все, що відбувається здається надмірним, виснажує і викликає розпач.
Ви відчуваєте себе ні на що не здатною.
Ви думаєте, що ви погана мати.
Ви хочете втекти від усіх і всього.
Вас навідують нав'язливі думки про заподіяння шкоди собі або дитині.
Ваші друзі і члени сім'ї помічають, що ви відсторонилися від них та не схожі на себе колишню.
Ці симптоми починаються протягом декількох тижнів після пологів. Іноді післяпологова депресія проявляється тільки через кілька місяців. Іноді симптоми зникають протягом дня або двох, а потім повертаються.
Післяпологову депресію не слід сприймати легковажно. Це серйозний розлад. Але гарна новина полягає в тому, що його можна подолати.
Причини післяпологової депресії
Точна причина післяпологової депресії невідома, але відомі її ризик-фактори. Це поєднання фізіологічних змін та емоційних стресорів.
Одна з найбільших таких змін пов'язана із гормонами. У вагітних жінок рівень естрогену і прогестерону вищий за звичайний. Через кілька годин після народження рівень гормонів повертається до свого попереднього стану. Така різка зміна може призвести до депресивного стану.
Серед інших фізіологічних факторів:
низький рівень гормонів щитоподібної залози
нестача сну
незбалансована дієта
хронічні захворювання
зловживання наркотиками або алкоголем
Більше шансів на розвиток післяпологової депресії мають жінки, що в минулому вже страждали від розладів настрою або якщо у родині жінки були депресивні розлади.
Емоційні стресори:
недавнє розлучення або смерть близької людини
серйозні проблеми зі здоров'ям у дитини або у самої жінки
соціальна ізоляція
фінансові труднощі
відсутність підтримки
Як подолати післяпологову депресію?
Лікування
Післяпологову депресію не слід намагатися лікувати самостійно, без участі лікаря. Якщо ви виявили у себе один або декілька симптомів зі списку вище, обов'язково проконсультуйтеся з вашим сімейним лікарем, лікарем-неврологом або психіатром.
Харчування
Дотримуйтесь дієти із високим вмістом поживних речовин та низьким вмістом оброблених продуктів.
Деякі дослідження підтверджують зв'язок між післяпологовою депресією та нестачею омега-3 жирних кислот у раціоні. Проте, поки немає достатніх доказів того, що прийом омега-3 може позбавити від симптомів депресії, якщо вона вже трапилася.
Якщо ви вважаєте, що не отримуєте всіх необхідних поживних речовин, попросіть лікаря рекомендувати збалансований курс харчових добавок. Якщо ви вже приймаєте харчові добавки, розкажіть своєму лікарю, які і в якій кількості, навіть якщо вони здаються вам нешкідливими. Їх компоненти можуть потрапити в грудне молоко, що є ще однією причиною, з якої ваш лікар має бути в курсі вашого харчування.
Додаткові активності
Природні засоби, такі як фізичні вправи і достатня кількість сну, можуть поліпшити симптоми. Масаж, медитація та інші практики турботи про себе здатні допомогти вам почувати себе краще.
Чи допомагає психолог долати післяпологову депресію?
Післяпологова депресія — один із тих станів, коли робота з психологом сама по собі (без медичної допомоги) недостатня. Однак, практика уваги до себе і своїх потреб, що розвивається в контакті з психологом, стане корисною і під час лікування, і в подальшому житті.
Професійний психолог допоможе виявити симптоми післяпологової депресії, якщо ви не впевнені в тому, що з вами відбувається. Після чого направить вас до лікаря для подальшої діагностики і лікування. Далі фахівці можуть працювати узгоджено.
Психолог, який володіє навичками психотерапії розладів настрою, допоможе відновити ваше душевне здоров'я в той час, як лікар подбає про його фізіологічну сторону — баланс гормонів.
Comments